Blog

Esperal a refundacja NFZ

Kolejne okrążenie ziemi wokół słońca jest w naszej kulturze powodem nie tylko do świętowania ale także do przemyśleń nad ubiegłym rokiem i nami samymi. Kiedy po sylwestrowej bitwie już opadnie kurz a zmywarka skończy prać talerze po prywatce, nadchodzi czas refleksji nad minionym rokiem. Przemyślenia te, a raczej ich konkluzje, potocznie zwane postanowieniami noworocznymi mają wymiar symboliczny. Często o nich zapominamy, nierzadko już po kilku godzinach, kilku dniach lub w obliczu pierwszej konfrontacji z pokusą którą tak solennie obiecywaliśmy sobie tym razem pokonać. A może warto dać im szanse w tym roku? Może warto wykorzystać tą odrobinę dodatkowej motywacji, motywacji które może niczym symboliczna kropla przepełnić czarę goryczy i umożliwić nowy start?

Esperal na NFZ?

Na walkę z nałogiem nigdy nie jest za późno. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują że co roku alkohol zabija 3 000 000 miliony ludzi… czyli jednego człowieka co dziesięć sekund. Oznacza to że w trakcie jednego odsłuchania utworu Budki Suflera „Jolka Jolka” trwającego 6:14, a opowiadającym między innymi o „czarodziejce gorzałce” alkohol zabija 37 osób. Tylko w naszym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad alkohol zabrał ze sobą przedwcześnie, ponad 110 000 osób, niezależnie od ich preferencji muzycznych.

Budżet państwa co roku traci około 31 mld złotych z powodu nadużywania alkoholu przez Polaków, głównie (ok. 26 miliardów, dane PARP 2019) ze względu na przedwczesną śmierć, pijących, w wieku produkcyjnym. O ile przeciętny obywatel wydaje na alkohol około 50 PLN miesięcznie, głównym motorem dla branży alkoholowej, jak i każdej innej branży sprzedającej uzależniające substancje, głównym źródłem dochodu pozostają osoby uzależnione, wydające na ten cel znacznie więcej.

A ile kosztuje samo leczenie alkoholizmu? Zgodnie z Zarządzeniem Nr 55/2019/DEF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 maja 2019 r. Terapia uzależnień w tym opieka zdrowotna i psychiatryczna, podlega refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, o ile pacjent jest ubezpieczony. Zarządzenie to znajdę swoje podstawy jeszcze w prawodawstwie z poprzedniego ustroju – Ustawie z 26.10.1982 roku „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”, która została oczywiście zmodyfikowana, jednak pewne założenia wciąż pozostają aktualne – przykładowo, to właśnie z stamtąd pochodzą regulacje odnośnie picia w „miejscu publicznym” oraz osobna koncesja na sprzedaż piwa (używany do dziś kuriozalny zwrot „alkoholu i piwa” pochodzi z stamtąd a miał on na celu umożliwić sprzedaż piwa jako napoju „mniej alkoholowego” w WARS’ach w naszych pięknych pociągach w latach 80.).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, leczenie alkoholizmu jest dobrowolne (z wyjątkiem przesłanek określonych w przepisach, gdy sąd skieruje chorego na przymusowy odwyk w zakładzie zamkniętym). Zresztą najważniejsza bitwa i tak odbywa się w głowie osoby zmagającej się z nałogiem i to ona sama musi podjąć decyzję o odstawieniu kieliszka. Alkoholizm jest chorobą, i istnieją metody jej leczenia. Nie gwarantują one sukcesu ale pomagają wyrównać szanse w walce z nałogiem. Jednym z takich dodatkowych oręży jest terapia farmakologiczna Esperalem. Środek ten popularnie nazywany „wszywką” pomaga wykształcić negatywną konotacje pomiędzy spożywaniem alkoholu a stanem po, istotnie wspomagając motywację pacjenta.

Reasumując, warto pożegnać paskudnych chyba dla każdego 2020 roku i 2021 rozpocząć z silnym postanowieniem poprawy. Bo gorzej niż w zeszłym roku chyba już być nie może. Walkę z kieliszkiem warto prowadzić pod opieką specjalisty i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod, w tym farmakologicznych. We Wrocławiu można uzyskać nierefundowaną pomoc w walce z chorobą alkoholową oraz umówić się na zabieg wszycia Esperalu, w Poradni Leczenia Uzależnień na ul. Saperów 38, gdzie przyjmuje, posiadający ponad 30 lat doświadczenia w leczeniu uzależnień lekarz Andrzej Gaborski.