Blog

Esperal, a refundacja NFZ

Kolejne okrążenie Ziemi wokół Słońca jest w naszej kulturze powodem nie tylko do świętowania, ale także do przemyśleń nad ubiegłym rokiem i nad nami samymi. Kiedy po sylwestrowej bitwie już opadnie kurz, a zmywarka skończy prać talerze po prywatce, nadchodzi czas refleksji. Przemyślenia te, a raczej ich konkluzje, potocznie zwane postanowieniami noworocznymi, mają wymiar symboliczny. Często o nich zapominamy, nierzadko już po kilku godzinach, dniach lub w obliczu pierwszej konfrontacji z pokusą, którą tak solennie obiecywaliśmy sobie tym razem pokonać. A może warto dać im szanse w tym roku? Może warto wykorzystać tą odrobinę dodatkowej motywacji, motywacji która może niczym symboliczna kropla przepełnić czarę goryczy i umożliwić nowy start?

Esperal na NFZ?

Na walkę z nałogiem nigdy nie jest za późno. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że co roku na świecie alkohol zabija ponad 3 miliony ludzi, czyli jednego człowieka co dziesięć sekund. Oznacza to, że w trakcie odsłuchania utworu Budki Suflera „Jolka, Jolka” trwającego 6:14, a opowiadającego między innymi o „czarodziejce gorzałce”, przez alkohol życie straci 37 osób. Tylko w naszym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad alkohol zabrał ze sobą przedwcześnie ponad 110 000 osób, niezależnie od ich preferencji muzycznych.

Budżet państwa co roku traci około 31 miliardów złotych z powodu nadużywania alkoholu przez Polaków, głównie (ok. 26 miliardów, dane PARP 2019) ze względu na przedwczesną śmierć osób w wieku produkcyjnym. O ile przeciętny obywatel wydaje na alkohol około 50 PLN miesięcznie, głównym źródłem dochodu dla branży alkoholowej, jak i każdej innej sprzedającej uzależniające substancje, są osoby uzależnione, wydające na ten cel znacznie więcej.

A ile kosztuje samo leczenie alkoholizmu? Zgodnie z Zarządzeniem Nr 55/2019/DEF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 maja 2019 roku, terapia uzależnień, w tym opieka zdrowotna i psychiatryczna, podlega refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, o ile pacjent jest ubezpieczony. Zarządzenie to znajduje swoje podstawy jeszcze w prawodawstwie z poprzedniego ustroju– Ustawie z 26.10.1982 roku „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”, która została oczywiście zmodyfikowana, jednak pewne założenia wciąż pozostają aktualne– przykładowo, to właśnie stamtąd pochodzą regulacje odnośnie picia w „miejscu publicznym” oraz osobna koncesja na sprzedaż piwa (używany do dziś kuriozalny zwrot „alkoholu i piwa” pochodzi stamtąd, a miał na celu umożliwić sprzedaż piwa jako napoju „mniej alkoholowego” w latach 80 w WARS’ach naszych pięknych pociągów).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, leczenie alkoholizmu jest dobrowolne (z wyjątkiem przesłanek określonych w przepisach, gdy sąd skieruje chorego na przymusowy odwyk w zakładzie zamkniętym). Jednak najważniejsza bitwa i tak odbywa się w głowie osoby zmagającej się z nałogiem i to ona sama musi podjąć decyzję o odstawieniu kieliszka. Alkoholizm jest chorobą i istnieją metody jej leczenia. Nie gwarantują one stu procentowego sukcesu, ale są skuteczne i pomagają wyrównać szanse w walce z nałogiem. Jednym z takich oręży jest terapia farmakologiczna disulfiramem, zwanym wcześniej Esperalem. Środek ten popularnie nazywany „wszywką” pomaga wykształcić negatywną konotację pomiędzy spożywaniem alkoholu, a stanem po spożyciu, istotnie wspomagając motywację Pacjenta.

Reasumując, warto pożegnać okropny chyba dla każdego rok 2021 i 2022 rozpocząć z silnym postanowieniem poprawy. Walkę z kieliszkiem warto prowadzić pod opieką specjalisty i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod. We Wrocławiu można uzyskać pomoc w walce z chorobą alkoholową oraz umówić się na zabieg wszycia disulfiramu w Poradni Leczenia Uzależnień na ul. Saperów 38, gdzie przyjmuje posiadający ponad 30 lat doświadczenia w leczeniu uzależnień lekarz Andrzej Gaborski.