Naltrekson

Naltrekson – skuteczny lek w terapii uzależnienia od opioidów

Uzależnienie od narkotyków jest postępującą, często prowadzącą do śmierci lub inwalidztwa chorobą. Szacuje się, że na świecie uzależnionych od samych narkotyków opioidowych jest około 20 milionów osób.
 
Jednym z głównym leków stosowanych w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest naltrekson (ang. naltrexone), który już od lat ’70 XX wieku skutecznie pomaga osobom uzależnionym od opioidów w wyjściu z nałogu. Jest to środek stosowany zarówno w uzależnieniach od narkotyków opioidowych jak i opioidowych leków przeciwbólowych takich jak morfina, heroina, haszysz, opium, tramal, metadon czy kodeina.
Ponadto, od 1994r. znajduje również zastosowanie w skutecznym leczeniu alkoholizmu pomagając wytrwać w abstynencji, zmniejszając ryzyko nawrotu ciągów alkoholowych i ochotę na spożycie alkoholu.

W jaki sposób działa Naltrekson?

Naltrekson jest długo działającym blokerem receptorów opioidowych w mózgu i obwodowym układzie nerwowym. Wiążąc się z receptorami opioidowymi, prowadzi do ich zablokowania przez co stają się one niewrażliwe na przyjęty narkotyk i wypity alkohol.
Osoba w trakcie terapii nie czuje oczekiwanego, euforyzującego działania przyjętych substancji.
Dodatkowo, naltrekson w swoim działaniu posiada również komponentę nieznacznie pobudzającą owe receptory, dzięki czemu zmniejsza głód narkotykowy i chęć sięgnięcia po napoje alkoholowe.
Udowodniono, że wydłuża czas do pierwszego ciężkiego nawrotu uzależnienia, a czasem ma także wpływ na długotrwałe utrzymywanie całkowitej abstynencji.
 

Czy wiesz, że?

Naltrekson nie jest narkotykiem i nie uzależnia. Nie powoduje również objawów abstynencyjnych po zaprzestaniu działania ani wzrostu tolerancji na jego działanie.
 
Obecnie stosujemy naltrekson w formie doustnej (Adepend, Naltex), który również jest skuteczny w leczeniu choroby alkoholowej. Oczekujemy na zatwierdzenie leku w formie implantacji podskórnej.