Lista pytań i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania – Esperal

Wielu pacjentów obawia się leczenia przy pomocy wszywki. Na ten temat krąży wiele opinii i teorii, bardzo często zupełnie niezgodnych z prawdą. W naszej sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami znajdą Państwo odpowiedzi na kwestie takie jak między innymi bolesność zabiegu, długość działania, czy wymaganej abstynencji przed zabiegiem. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Naltrekson – Pytania i odpowiedzi

W przypadku leczenia uzależnienia od opioidów przy pomocy leku Neltrekson istnieje wiele kwestii często poruszanych przez osoby zainteresowane taką terapią. W poniższej sekcji staramy się rozwiać wątpliwości odnośnie kwestii takich jak między innymi uzależnienie od leku, czas abstynencji wymagany przed rozpoczęciem leczenia, czy kwestię jego stosowania w formie implantu podskórnego. Sekcja z najczęstszymi pytaniami zawiera krótkie, ale konkretne i profesjonalne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w kwestii leczenia przy pomocy Naltreksonu.

Esperal

Zabieg i założenie opatrunku trwa około 20-30 minut.

Nie, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przez co jest całkowicie bezbolesny. Nie ma konieczności przyjmowanie leków przeciwbólowych również po zabiegu.

Wymagany okres abstynencji wynosi minimum 12 godzin przed zabiegiem.

Esperal działa od 8 do 12 miesięcy. Zabieg najwcześniej można powtórzyć po 8 miesiącach.

Tabletki umieszczane są podpowięziowo, najczęściej do mięśnia pośladkowego. Esperal znajduje się odpowiednio głęboko, dzięki czemu nie jest wyczuwalny przez skórę i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Nacięcie skóry jest bardzo małe, tak aby zmieściła się tabletka plus trzymające narzędzie, czyli około 1- 1,5 cm. Pacjent jest cały czas świadomy i w pełnym kontakcie z lekarzem. Rana jest klejona nowoczesnym steri stripem lub szyta nićmi rozpuszczalnymi.

Najczęściej w mięsień pośladkowy, ale możliwa jest inna lokalizacja (np. w okolicę podłopatkową) w zależności od życzenia Pacjenta.

Blizna ma ok. 1 cm długości i dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod zamknięcia rany jest jedynie kosmetyczna.

Tak, Esperal nie powoduje zawrotów głowy czy zaburzeń koncentracji.

Tak, nie ma przeciwwskazań do pracy zarówno umysłowej jak i fizycznej.

Tak, wystawiamy zaświadczenia potwierdzające obecność Esperalu w organizmie.

Esperal w formie zastrzyku nie istnieje w rejestrach żadnego urzędu rejestracji leków w Unii Europejskiej, nie jest również zarejestrowany w krajach Ameryki Północnej. Jedyną zarejestrowaną i legalną formą Esperalu w Unii Europejskiej są tabletki do implantacji domięśniowej (Disulfiram) oraz tabletki do stosowania doustnego – Anticol.

Naltrekson

Warunkiem jest minimum 5-dniowa abstynencja od heroiny i 10-dniowa od metadonu oraz ciężkie choroby wątroby lub nerek.

Nie, naltrekson nie ma potencjału uzależniającego ani nie jest narkotykiem.

Nie, po zaprzestaniu działania naltreksonu brak jest jakichkolwiek objawów odstawienia.

Należy unikać prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn, gdyż lek ten może wpływać na sprawność psychofizyczną.

Preparaty naltreksonu występują w formie tabletek do codziennego stosowania doustnego pod nazwą Adepend czy Naltex. Naltrekson w formie do implantacji nie ma rejestracji zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i Ameryki Północnej.