Blog

Wszywka alkoholowa jak działa?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawie 5% wszystkich zgonów na świecie jest powiązanych z nadużywaniem alkoholu. Z wyliczeń specjalistów z Fundacji „Promocja zdrowia” wynika, że tylko w latach 2002-2017 z tego powodu przedwcześnie odeszło około 110 tys. Polaków. Pomimo tych przygnębiających statystyk konsumpcja alkoholu w Polsce wciąż wzrasta. Uzależnienie od alkoholu jest wstydliwe i często napiętnowane społecznie, podczas gdy jest ono niczym innym jak chorobą, którą przy odpowiedniej terapii można opanować. Proces leczenia uzależnienia zaczyna się w monecie w którym pacjent zda sobie sprawę ze swojego problemu i zacznie szukać pomocy. W przypadku alkoholizmu oprócz grup wsparcia jest możliwe farmakologiczne wspomaganie procesu odstawienia „procentów”. Jednym z najpopularniejszych preparatów dostępnych na rynku jest „esperal” często nazywany „wszywką”.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Esperal jest nazwą handlową leku którego substancją aktywną jest organiczny związek chemiczny – disulfiram. Związek ten blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej biorący udział w metabolizmie alkoholu. Prowadzi to do zmniejszenia skuteczności utleniania aldehydu octowego (produktu ubocznego trawienia alkoholu etylowego) do mniej szkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Wysoki poziom aldehydu octowego prowadzi z kolei do nieprzyjemnej reakcji organizmu (tzw. reakcja disulfiramowa) której skutki można kolokwialnie przyrównać do bardzo nieprzyjemnego kaca. W przypadku spożycia dużych ilości alkoholu w trakcie terapii esperalem mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca i zawroty głowy. W trakcie leczenia negatywne efekty konsumpcji alkoholu pojawiają się praktycznie natychmiastowo po spożyciu trunków wyskokowych (niezależnie od sposobu zażycia) i utrzymują się przez wiele godzin. Dlatego właśnie terapia esperalem ma charakter awersyjny. Celem leczenia jest wytworzenie negatywnej konotacji pomiędzy alkoholem a samopoczuciem pacjenta wspomagając jego/jej motywację do odstawienia kieliszka. Lek, a raczej negatywne skutki picia alkoholu które on zwielokrotnia, pełnią tutaj funkcję „straszaka”.

Wszywka alkoholowa – czemu zawdzięcza swoją nazwę?

Pozostaje pytanie czemu „wszywka” zawdzięcza swoją nazwę. Wynika ona ze sposobu aplikacji preparatu. Lek ten można w prawdzie spożywać doustnie jednak ze względu na delikatny charakter choroby alkoholowej, esperal często zaszywa się pod skórą pacjenta – stąd nazwa wszywka. Tabletkę esperalu umieszcza się pod skórą w trudno dostępnym miejscu – najczęściej pod łopatką lub w pośladku. Lek następnie stopniowo uwalnia się do organizmu. Sam disulfiram jest dla organizmu obojętny a negatywna reakcja występuje tylko w zetknięciu z alkoholem. Czas działania tabletki zależy od pacjenta i może się różnić, jednak najczęściej efekty leku są odczuwalne przez okres 9 miesięcy. Sama „wszywka” nie jest duża i po wchłonięciu się tabletki, pozostaje po niej niewielka, dyskretna blizna. Zabieg trwa około 0,5 h i jest bezbolesny. Przed aplikacją leku wymagana jest pełna, co najmniej 24h trzeźwość pacjenta.

Oczywiście, bitwa z alkoholem odbywa się przede wszystkim, w głowie pacjenta. Jednak obecność „straszaka” pod postacią esperalu może wzmocnić motywację chorego. Silne i jednoznacznie negatywne skutki picia podczas terapii disulfiramowej pomagają w utrzymaniu abstynencji, to zaś daje szanse daje szansę na omawianie w terapii sytuacji głodowych i skuteczne radzenie sobie z nimi. Ponadto, wzrasta także szansa i możliwość na wprowadzanie kolejnych i głębszych zmian mających na celu utrzymanie trzeźwości. Uzależnienie jest złożoną chorobą i w związku z tym zastosowanie wyłącznie jednego narzędzia może być niewystarczające, na pewno jednak łączenie różnych metod zwiększa szanse na wygraną w pojedynku z alkoholem.

Ze względu na swoje działanie, esperal jest lekiem potencjalnie niebezpiecznym i jego stosowanie musi przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. We Wrocławiu można uzyskać pomoc w walce z chorobą alkoholową w Poradni Leczenia Uzależnień na ul. Saperów 38 gdzie przyjmuje, posiadający 30 lat doświadczenia w leczeniu uzależnień lekarz Andrzej Gaborski.