Wszywki alkoholowe w ostatnim czasie zyskują na popularności. Mimo niewątpliwych chęci wyjścia z nałogu, u naszych pacjentów często występują wątpliwości, a co za tym idzie, mają oni różne pytania odnośnie terapii Esperalem. Bez wątpienia najczęstszym z pytań, wynikającym z braku pewności co do powodzenia terapii, jest pytanie: „co się stanie, gdy napiję się alkoholu z zaaplikowanym Esperalem?”. Naturalnym wydaje się takie pytanie, wszak nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, jak silny jest jego nałóg i chce wiedzieć, co może nastąpić w przypadku ewentualnego niepowodzenia terapii. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie skutków spożycia alkoholu w połączeniu z Disulfiramem (substancja aktywna środka Esperal).
Esperal – działanie
Disulfiram to związek chemiczny, którego działanie polega na zaburzeniu metabolizmu alkoholu etylowego. Dzięki działaniu tego leku, organizm po spożyciu alkoholu przejawia objawy podobne jak w przypadku zatrucia.
Terapia za pomocą Esperalu jest terapią awersyjną, a więc mającą na celu zniechęcenie pacjenta do spożywania alkoholu poprzez nieprzyjemne skutki związane z jego wypiciem, a także strach przed konsekwencjami takiego spożycia.
Esperal (Disulfiram) – reakcja organizmu na spożycie alkoholu przy zastosowanej wszywce alkoholowej
Terapia z użyciem Disulfiramu ma polegać przede wszystkim na działaniu prewencyjnym tj. nieprzyjemne efekty spożycia alkoholu mają zniechęcać do jego wypicia. Skutki więc mogą być bardzo groźne, a w skrajnych wypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci pacjenta poddanego terapii przy użyciu Esperalu.
Spożycie alkoholu wraz z zastosowaniem leku Esperal, może dawać bardzo nieprzyjemne i często niebezpieczne dla życia oraz zdrowia efekty o których specjaliści od tego typu terapii zawsze informują. Objawy zależą głównie od ilości spożytego alkoholu, ale co oczywiste, mogą być nieco inne dla poszczególnych pacjentów.
Należy jednak zaznaczyć, że już nawet bardzo niewielka dawka alkoholu, wypitego w trakcie terapii Esperalem, może spowodować bardzo silne bóle głowy i nudności, a także bardzo niebezpieczne dla zdrowia efekty, takie jak zaburzenie rytmu serca (tachykardia), skoki ciśnienia czy problemy z oddychaniem. U pacjentów spożywających alkohol, w trakcie terapii z użyciem Disulfiramu mogą wystąpić bardzo poważne problemy z wątrobą. Disulfiram bowiem blokuje działanie enzymu odpowiadającego w naszym organizmie za metabolizm alkoholu w wątrobie. Z tego powodu, w przypadku niestosowania się do zaleceń terapeuty, możemy narazić nasza wątrobę na trwałe uszkodzenie.
Przy spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w połączeniu z wszywką mogą wystąpić również objawy kojarzone z tak zwanym kacem, z tym że w znacznie większym nasileniu. Mogą to być wymioty, nudności, bardzo silne zawroty, bóle głowy czy zaczerwienienie twarzy. Pierwsze objawy pojawią już kilka minut po spożyciu, i potrafią utrzymywać się od ok. 4 do nawet 10 godzin.
Skutki spożycia większej ilości alkoholu z wszywką alkoholową
Opisane powyżej efekty dotyczą spożycia bardzo niewielkiej ilości alkoholu. Jak nietrudno się domyślić, efekty spożycia znacznie większej ilości alkoholu potrafią być znacznie bardziej niebezpieczne, a nawet doprowadzić do śmierci. Osoby, które zaryzykują spożycie większej ilości alkoholu z obecnym w organizmie Esperalem, muszą liczyć się z konsekwencjami, takimi jak nawet paraliż całego ciała, ataki drgawek czy zawał serca. W przypadku spożycia bardzo dużej ilości alkoholu, zatrucie organizmu może być tak silne, że doprowadzi do zgonu pacjenta poddanego terapii. Dlatego nie bez powodu zastosowanie Esperalu zawsze musi być poprzedzone pisemną zgodą pacjenta poddawanego tego typu terapii.
Jeśli znaleźliście się tu Państwo szukając odpowiedzi na powyższe pytania, mając już zaaplikowany Esperal, może to świadczyć o silnym uzależnieniu psychicznym i w takim wypadku gorąco zachęcamy do podjęcia terapii u psychologa lub psychoterapeuty.