Blog

Esperal co się stanie jak wypijesz?

Wszywki alkoholowe w ostatnim czasie zyskują na popularności. Mimo niewątpliwych chęci wyjścia z nałogu każdego z naszych pacjentów często występują wątpliwości, a co za tym idzie rożne pytania odnośnie terapii Esperalem. Bez wątpienia najczęstszym z pytań, wynikającym z braku pewności co do powodzenia terapii, jest pytanie: „co się stanie gdy napije się alkoholu z zaaplikowanym Esperalem?”. Naturalnym wydaje się takie pytanie, wszak nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego jak silny jest jego nałóg, i chce wiedzieć co może nastąpić w przypadku ewentualnego niepowodzenia terapii. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie skutków spożycia alkoholu w połączeniu z Disulfiramem (substancja aktywna środka Esperal).

Esperal – działanie

Disulfiram to związek chemiczny którego działanie polega na zaburzeniu metabolizmu alkoholu etylowego. Dzięki działaniu tego leku organizm po spożyciu alkoholu organizm przejawia objawy podobne jak w przypadku zatrucia.

Terapia z pomocą Esperalu jest terapią awersyjną, a więc mająca na celu zniechęcić do spożycia alkoholu poprzez nieprzyjemne skutki związane z jego spożyciem, a także strach przed konsekwencjami takiego spożycia.

Esperal(Disulfiram) – reakcja organizmu na spożycie alkoholu przy zastosowanej wszywce alkoholowej

Terapia z użyciem Disulfiramu ma polegać przede wszystkim na działaniu prewencyjnym tj. nieprzyjemne efekty spożycia alkoholu mają zniechęcać do jego wypicia. Skutki więc mogą być bardzo groźne, w skrajnych wypadkach nawet doprowadzić do śmierci pacjenta poddanego terapii przy użyciu Esperalu.

Spożycie alkoholu wraz z zastosowaniem leku Esperal, może dawać bardzo różne nieprzyjemne, i często niebezpieczne dla życia i zdrowia efekty, o których specjaliści od tego typu terapii zawsze informują. Objawy zależą głównie od ilości spożytego alkoholu, ale co oczywiste mogą być nieco inne dla poszczególnych pacjentów.

Należy jednak zaznaczyć że już nawet bardzo niewielka dawka alkoholu wypitego w trakcie terapii Esperalem może spowodować bardzo silne bóle głowy, czy nudności, a także bardzo niebezpieczne dla zdrowia efekty takie jak zaburzenie rytmu serca (tachykardia), skoki ciśnienia, czy problemy z oddychaniem. U pacjentów spożywających alkohol w trakcie terapii z użyciem Disulfiramu mogą wystąpić bardzo poważne problemy z wątrobą. Disulfiram bowiem blokuje działanie enzymu odpowiadającego w naszym organizmie za metabolizm alkoholu w wątrobie. Z tego powodu w przypadku niestosowania się do zaleceń terapeuty możemy narazić nasza wątrobę na trwałe uszkodzenie.

Przy spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w połączeniu z wszywką mogą wystąpić również objawy kojarzone z tak zwanym kacem, z tym że w znacznie większym nasileniu. Mogą to być więc wymioty, nudności, bardzo silne zawroty, i bóle głowy czy zaczerwienienia twarzy. Pierwsze objawy pojawią już kilka minut po spożyciu, i potrafią się one utrzymywać od około 4 do nawet 10 godzin.

Skutki spożycia większej ilości alkoholu z wszywką alkoholową

Opisane powyżej efekty dotyczą spożycia bardzo niewielkiej ilości alkoholu, jak nietrudno się domyślić efekty spożycia znacznie większej ilości alkoholu potrafią być znacznie bardziej niebezpieczne, a nawet doprowadzić do śmierci. Osoby które zaryzykują spożycie większej ilości alkoholu z obecnym w organizmie Esperalem muszą się liczyć z konsekwencjami takimi jak nawet paraliż całego ciała, ataki drgawek, a nawet zwał serca. W przypadku spożycia bardzo dużej ilości alkoholu zatrucie organizmu może być tak silne że doprowadzi do zgonu pacjenta poddanego terapii. Nie bez powodu więc zastosowanie Esperalu zawsze musi być poprzedzoną pisemną zgodą pacjenta poddawanego tego typu terapii.

Jeśli znaleźliście się tu Państwo szukając odpowiedzi na powyższe pytania mając już zaaplikowany Esperal, może to świadczyć o silnym uzależnieniu psychicznym i w takim wypadku gorąco zachęcamy do podjęcia terapii u psychologa lub psychoterapeuty.